14.07 - 15.00 Ազգային Պատկերասրահ
Սց.` Մարկո Բելլոկկիո, Դանիելա Չեզելլի, ռեժ.` Մարկո Բելլոկկիո, օպեր.` Ջուզեպպե Լանչի, կոմպոզ.` Կառլո Կրիվելլի, նկ.` Մարկո Դենտիչի, հնչ,` Մաուրիցիո Արջենտիերի, մոնտ.` Ֆրանչեսկա Կալվետտի, պրոդ.` Պիեռ Ջորջո Բելլոկկիո: Դերերում. Ֆաբրիցիո Բենտիվոլյո, Վալերիա Բրունի Տեդեսկի, Մայա Սանսա, Ժակլին Լյուստիգ, Պիեռ Ջորջո Բելլոկկիո, Ջիզելլա Բուրինատո, Էլդա Ալվիջինի, Էլեոնորա Դանկո, Ֆաբիո Կամիլլի, Միկելե Պլաչիդո:
Հռոմ, 20-րդ դարի սկիզբ: Հարուստ հոգեբույժը, որ կանանց հոգեբուժարանի տնօրեն է եւ աշխատանքի մեջ երեւակայության պակաս է զգում, պետք է ստնտու դայակ գտնի իր նորածին երեխայի համար, մինչ կինը խուճապահար է ծննադաբերությունից հետո: Նա մի գեղջկուհու է բերում Հռոմ` ստիպելով, որ թողնի հարազատ երեխային: Ծննդկանին համակած վախին ու աճող սրտնեղությանը հակառակ` դայակն իսկույն կապվում է զույգի նորածին որդու հետ. Անետի համար խնդիր չկա: Ձախերի ցույցերի ֆոնին Անետը, որի սիրեցյալը բանտարկված է իշխանության տապալման փորձին մասնակցելու համար, բժշկին խնդրում է իրեն կարդալ ու գրել սովորեցնել: Անետի խառնվածքն ու հետաքրքրասիրությունը, բժշկի թույլ գաղափարները, նրա ու կնոջ խնդիրները եւ երկու մանուկները այս պատմությունը հասցնում են բարձրակետին:
Մրցանակներ "Դոնատելլոյի Դավիթ"` լավագույն զգեստների համար, 2000:
|
Ծնվել է 09.11.1939, Պիաչենցա, Էմիլիա - Ռոմանիա, Իտալիա: Իրավաբանի եւ դպրոցական ուսուցչուհու որդի է, կաթոլիկական խիստ դաստիարակություն է ստացել բուրժուական հարկի տակ: Մի կարճ շրջան դերասանական արվեստ պարապելով` ընդհատել է փիլիսոփայության ուսումնառությունը Միլանի Սուրբ Սրտի համալսարանում` Հռոմի Փորձարարական կենտրոնի կինոդպրոցում ռեժիսուրա ուսանելու համար: Այնուհետև շարունակել է ուսուցանումը Լոնդոնի Արվեստների դպրոցում, այն ավարտելով Անտոնիոնիին և Բրեսոնին նվիրված թեզի պաշտպանությամբ: Մի շարք կարճամետրաժ եւ վավերագրական ֆիլմեր է ստեղծել նախքան իր բարեհաջող դեբյուտը "Բռունցքերը գրպանում" ֆիլմով 1965-ին` որին գլխավոր մրցանակ շնորհվեց Լոկառնոյի միջազգային կինոփառատոնում: Հասարակության եւ նրա ախտերի մանրապատկերի` ներընտանեկան արյունապիղծ կապերի նողկալի պատմությամբ խորհրդանշվող սոցիալական անկման վառ քննադատությունը վերստին առկա է Բելլոկկիոյի երկրորդ խաղարկային ֆիլմում` "Չինաստանը մոտ է" կինոնկարում, որը 1967-ին Վենետիկի միջազգային փառատոնում արժանացավ թե Ժյուրիի հատուկ մրցանակին, թե FIPRESCI-ի պարգեւին: Ինչեւէ, հաջորդ տարի Բելլոկկիոն անդամագրվեց ձախ ծայրահեղական Կոմկուսին եւ հրաժարվեց խաղարկային ֆիլմերից` հանուն քաղաքական մարտաշունչ կինոյի: Նա ներքաշվեց քարոզչական կարճամետրաժների արտադրության մեջ եւ կարծես թե կորած էր մեծ կինոյի համար: Բայց 1971-ին` "Հանուն հոր" ֆիլմով, Բելլոկկիոն վերադարձավ խաղարկային կինո եւ իր սիրելի հակաիշխանական ալեգորիկ թեմաներին: Նրա վարպետության արգասիքն էր 1980-ին Կաննի միջազգային կինոփառատոնում "Ցատկ դեպի դատարկություն" ֆիլմի երկու գլխավոր դերակատարներին` Միշել Պիկոլիին եւ Անուկ Էմեին շնորհված տղամարդու եւ կնոջ լավագույն դերակատարումների մրցանակները:
Ֆիլմոգրաֆիա Մարդ դարձած գիհին (1962), Մեղք եւ պատիժ (1965), Բռունցքները գրպանում (1965), Չինաստանը մոտ է (1967), Հանուն հոր (1972), Հրեշին առաջին էջում դիր (1972), Թոկից փախածները (1975), Հաղթական քայլերգ (197), Ճայը (1977), Կինոմեքենա (հ/ֆ, 1979), Արձակուրդ Վալ Տրիբբիայում (1980), Ցատկ դեպի դատարկություն (1980), Աչքեր, բերան (1982), Հենրիխ IV (1984), Մարմին առած սատանան (1986), Վհուկների գիշերաժողովը (1988), Դատապարտում (1991), Թիթեռի երազը (1994), Խորտակված անուրջներ (1995), Համբուրգի իշխանը (1997), Սրբազան պատմություն (1998), Դայակը (1999), Հնարավոր է մի ուրիշ աշխարհ (2001), Մնաս բարով, անցյալ (հ/ֆ, 2002), Հավատքի ժամը (Մորս ժպիտը) (2002), Բարի օր, գիշեր (2003), Հարսանիքների արարողապետը (2006):
SPONSORS AND PARTNERS |
Սց./ռեժ.` Մարկո Բելլոկկիո, օպեր,` Ալբերտո Մարրամա, կոմպոզ.` Էննիո Մորրիկոնե, նկ.` Ջիզելլա Լոնգո, մոնտ.` Սիլվանո Ագոստի, պրոդ.` Էնցո Դորիա: Դերերում. Լու Կաստել, Պաոլա Պիտագորա, Մարինո Մազե, Լիլիանա Ջերաչե, Ստեֆանիա Տրոլյո, Ջինի Մաքնիլ:
Մրցանակներ "Արծաթե ժապավեն"` լավագույն բնօրինակ սցենարի համար, Իտալիայի կինոլրագրողների ազգային միություն, 1966, "Արծաթե առագաստ", Լոկառնոյի միջազգային կինոփառատոն, 1965: |
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹ Վավերագրական ֆիլմեր
Ֆիլմը ներկայացնում է Վալպառաիսոյի` 1999-ին փակված հին բանտի վերջին աշխատանքային տարին: Հարգանքի տուրք է բանտին եւ այն մարդկանց արժեքներին ու ավանդույթներին, ովքեր ծածուկ ապրել են բանտում դրա 150-ամյա պատմության ընթացքում: |

14.07 - 15.00 National Gallery
Rome, early 20th century: a wealthy psychiatrist, who runs an asylum for women and lacks imagination in his practice, must find a wet nurse for his infant when his wife panics after childbirth. He brings a peasant, Annette, to Rome, forcing her to leave her own baby behind. To the consternation and increasing anger of the wife, the nanny immediately bonds with the couple's infant son - Annette's a natural. Against a backdrop of leftist demonstrations, Annette, who's lover is a teacher jailed for subversion, asks the doctor to teach her to read and write. Her nature and curiosity, the doctor's bland ideas, he and his wife's problems, and the two infants bring the story to a head.
Awards David di Donatello- Best Costume Design, 2000.
Born 1939, Piacenza, Emilia-Romagna, Italy. The son of a lawyer and a schoolteacher, he had a strict Catholic upbringing in a bourgeois home. Having trained briefly as an actor, he interrupted his philosophy studies at Milan’s University of the Sacred Heart to study directing at Rome’s Centro Sperimentale film school and London’s Slade School of Arts. He directed several shorts and documentaries before making an auspicious debut as a feature director in 1965 with Fist in His Pocket, an award winner at the Locarno IFF. The film, a powerful comment on social decadence symbolized through a sordid tale of incestuous relations among a family as a microcosm of society and its ills – once more in his second feature, China Is Near, winner of both the Special Jury Prize and the FIPRESCI Prize at the 1967 Venice IFF. The following year, however, he joined the extreme-left Communist Union and renounced fictional films for politically militant cinema. He became involved in the co-operative production of propaganda shorts and seemed lost to mainstream cinema. But he returned to features and his favorite anti-establishment allegorical themes with In the Name of the Father (1971). His handling of resulted in the awarding of Leap Into Void both the best actor and best actress prizes to the film’s stars, Michel Piccoli and Anouk Aimee, at the 1980 Cannes IFF.
Filmography Ginepro fatto uomo (1962), La colpa e la pena (1965), Fists in His Pocket (I Pugni in Tasca, 1965), China Is Near (La Cina è vicina,1967), In the Name of the Father (Nel nome del padre, 1972), Slap the Monster on Page One (Sbatti il mostro in prima pagina, 1972), Fit to Be Untied (Matti da slegare,1975), Victory March (Marcia trionfale, 1976), The Seagull (Il gabbiano, 1977), The Cinema Machine (La Macchina cinema, TV,1979), Vacation in Val Tribbia (Vacation in Val Tribbia,1980), A Leap in the Dark (Salto nel vuoto,1980), Those Eyes, That Mouth (Gli occhi, la bocca, 1982), Henry IV (1984), Devil in the Flesh (Il diavolo in corpo, 1986), The Sabbath (La visione del sabba, 1988), The Condemnation (La condanna, 1991), The Butterfly's Dream (Il sogno della farfalla, 1994), Broken Dreams (Sogni infranti,1995), The Prince of Homburg (Il Principe di Homburg, 1997), La religione della storia, (1998), The Nanny (La balia, 1999), Another World Is Possible (Un altro mondo è possibile, 2001), ... addio del passato... (TV, 2002), The Religion Hour (My Mother's Smile) (L' ora di religione (Il sorriso di mia madre), 2002), Good Morning, Night (Buongiorno, notte, 2003), The Director of Weddings (Il regista di matrimoni, 2006).