12.07 - 18.00 Նաիրի, փոքր սրահ
Ֆիլմը ներառում է երկու վավերագրական պատում հարեւան գյուղերի` հայկական Այգեպարի եւ ադրբեջանական Ալիբեյլիի մասին: Գյուղերի բնակիչները մինչեւ ղարաբաղյան հակամարտությունը բնականոն հարաբերություններ են պահպանում`  անձնական, ընտանեկան եւ տնտեսական կապեր ունենալով: Պատերազմը անսպասելիորեն եւ ողբերգական ձեւով ընդհատում է այդ կապերը: Նախկին ընկերներն ու ծանոթները թշնամանում են` հաճախ անտեղյակ, որ իրենց փամփուշտներն ու ռումբերը ցավ են պատճառում սահմանի մյուս կողմում գտնվող հարեւաններին: Տասներկուամյա զինադադարի ընթացքում երկու գյուղերի բնակիչներն էլ դադարում են մտածել բարեկամության ու թշնամանքի, պատերազմի ու խաղաղության եւ հաշտ համագոյակցության հնարավորության մասին:
Այազ Սալաեւ
Ծնվել է 1960, Բաքու, Ադրբեջան:
1982-ին ավարտել է ՎԳԻԿ-ի կինոգիտության բաժինը: 1986-1988-ին սովորել է ՎԳԻԿ-ի ասպիրանտուրայում: 1983-ից աշխատել է հեռուստատեսությունում` որպես հեղինակ եւ խմբագիր, դասախոսել է, կինոյի ասպառեզում ուսումնասիրություններ է արել Գիտությունների Ակադեմիայում: Աշխատել է որպես ավագ համակարգող Ադրբեջանի կինոյի պետական արխիվում: Ադրբեջանի Ինտերնյուսի կինոռեժիսորն է:

12.07 - 18.00 Nairi Cinema, Small Hall
The film is comprised of twin documentaries that tell the story of two next-door villages: Aygepar in Armenia, and Alibeyli in Azerbaijan. Up until the Nagorno-Karabagh conflict, the inhabitants of the villages depicted in the documentaries enjoyed normal relations, with interpersonal, interfamilial, and economic ties. Those ties were abruptly and tragically broken by the war. Former friends and associates were drawn into the hostilities, often unaware of the damage that their bullets and bombs caused to their neighbors on the other side of the border.  Twelve years into the cease-fire, the inhabitants of both villages pause to reflect on friendship and enmity, war and peace, and the possibility of a clean slate leading to coexistence.
Ayaz Salayev
Born in 1960 in Baku.
In 1982 he graduated from VGIK, Moscow, Department of Film Critics. 1986-1988 - studied at VGIK post graduate course. Since 1983 he has worked as an editor, author of TV programs, teacher of cinema, and scientific worker in the Academy of Science. Was Chief Curator of the State Film Archive of Azerbaijan. At present he is the film director of the Internews Azerbaijan.