Մամուլ / Նորություններ
ՙՈսկե Ծիրան՚ Երևանյան միջազգային կինոփառատոնը Ռոտերդամի 36-րդ միջազգային կինոփառատոնում եւ Բեռլինի 57-րդ միջազգային կինոփառատոնում
1. ՙՈսկե Ծիրան՚-ի քույր-փառատոներ`  Ռոտերդամի միջազգային կինոփառատոնը եւ Պուսանի միջազգային կինոփառատոնը
Համաձայն նախնական պայմանավորվածության Ռոտերդամի 36-րդ փառատոնի շրջանակներում ս.թ. հուվարի 30-ին Ռոտերդամում ստորագրվեց Ռոտերդամի (Հոլանդիա), Պուսանի (Հարավային Կորեա) և ՙՈսկե Ծիրան՚ միջազգային կինոփառատոների միջև համագործակցություն հաստատելու Հայտարարագիր, ըստ որի նշված երեք փառատոները կդառնան քույր փառատոներ և կաջակցեն միմյանց մի շարք հարցերում:
Հայտարարագիրը ստորագրեցին Ռոտերդամի փառատոնի տնօրեն Սանդրա դեն Համերը Պուսանի փառատոնի տնօրեն Կիմ Դոնգ-Հոն եւ ՙՈսկե Ծիրան՚ կինոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը: Հայտարարագրի ստորագրմանը ներկա էին ՙՈսկե Ծիրան՚ կինոփառատոնի պատվավոր նախագահ, ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, Բենելյուքսի երկրներում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Հայաստանի Ազգային Կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը, ՙՈսկե Ծիրան՚-ի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը, փառատոնի հյուրեր, մի շարք երկրների դիվանագետներ եւ Հոլանդիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հայտարարագրի պաշտոնական ստորագրմանը հաջորդեց ՙՈսկե Ծիրան՚-ում մասնակցած հայկական ֆիլմերի ցուցադրումը, որից հոտո տեղի ունեցավ դեսպանության պաշտոնական ընդունելությունը եւ համերգ հայ կատարողների մասնակցությամբ:
2. ՙՀայկական թեման՚ Բեռլինի 57-րդ միջազգային կինոփառատոնում
2007 թ. փետրվարի 8-ից 18-ը տեղի ունեցած Բեռլինի 57-րդ միջազգային կինոփառատոնում ՙհայկական թեման՚ ներկայացված էր երկու ֆիլմերով` կանադահայ ռեժիսոր Կարինե Թորոսյանի ՙԺամանակ, քար, հպում՚ եւ Տավիանի եղբայրների ՙԱրտույտների ագարակը՚: Առաջին ֆիլմը ստեղծվել է ՙՈսկե Ծիրան՚-ի շնորհիվ, առաջին անգամ ներկայացվել է ՙՈսկե Ծիրան՚-ում եւ հենց իր, Կարինե Թորոսյանի ՙՌադիո Այնց՚ կայանի ուղիղ եթերում հնչեցված խոսքերով,  ֆիլմը կարելի է համարել ՙՈսկե Ծիրան՚-ի զավակը:
Ֆիլմը Բեռլինի փառատոնի ՖՈՐՈՒՄ մրցութային ծրագրի մեջ էր ընդգրկված: Ֆիլմի պրեմիերան կայացավ փետրվարի 9-ին: Ֆիլմը ներկայացնում էին ռեժիսոր Կարինե Թորոսյանը եւ ֆիլմում նկարահանված հանրահայտ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը: Բազմազգ հանդիսատեսի կողմից ֆիլմն ընդունվեց մեծ հետաքրքրությամբ: Ցուցադրումից հետո տեղի ունեցավ հարց ու պատասխան եւ մտքերի աշխույժ փոխանակում, ինչպես նաև դրան հաջորդած բազմաթիվ հարցազրույցներ ուղիղ եթերթւմ:
Տավիանի եղբայրների երկար սպասված ՙԱրտույտների ագարակը՚ ֆիլմի պրեմիերան կայացավ փետրվարի 14-ին: Հետաքրքրությունը ֆիլմի նկատմամաբ չափազանց մեծ էր, հատկապես եթե նկատի ունենանք Բեռլինի մեծաթիվ թուրք համայնքը: Արդեն նախորդ օրը մամուլի համար հատուկ ցուցադրմանը ներկա էին բազմաթիվ թուրք լրագրողներ: Պրեմիերայի օրը փառատոնի կազմակերպիչները անցանկալի իրադարձություններից խուսափելու համար ձեռնարկել էին անվտանգության աննախադեպ միջոցներ:  Պրեմիերային ներկա էր Գերմանիայի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան` տկն. Կարինե Ղազինյանը: Ֆիլմի երկօրյա ցուցադրումները ՙհայկական հարցի՚ շուրջ բուռն քննարկումների ալիք բարձրացրեց գերմանական, եվրոպական, ինչպես նաեւ թուրքական լրատվամիջոցներում:
Տավիանի եղբայրների ՙԱրտույտների ագարակը՚ ֆիլմը հրավիրվեց ՙՈսկե Ծիրան՚ Երևանյան միջազգային 4-րդ կինոփառատոնին որպես բացման ֆիլմ:

Press / News & Press Releases
Yerevan International Film Festival GOLDEN APRICOT in the 36th Rotterdam International Film Festival and in the 57th Berlin International Film Festiva
1. Sister-festivals of GOLDEN APRICOT: The Rotterdam International Film Festival and The Pusan International Film Festival
In accordance with the previous agreement in the framework of the 36th Rotterdam International Film Festival on January, 30 there was signed a Declaration on cooperation between Rotterdam (Holland), Pusan (South Korea) and Golden Apricot Intenational Film Festivals, which claims that mentioned 3 Festivals will become sister-festivals and will support each other in many questions.
The Declaration was signed by Rotterdam Festival Director Sandra den Hammer, Pusan Festival Director Kim Dong-Ho and GOLDEN APRICOT Festival Director Harutyun Khachatryan by the presence of GOLDEN APRICOT Honorary President Vartan Oskanian, Armenian ambassador in Benelux countries Vigen Chitechyan, Armenian National Film Centre Director Gevorg Gevorgyants, GOLDEN APRICOT Festival Art Director Susanna Harutyunyan,festival guests, diplomats of a number of countries and the Holland community Armenian representatives.
The official subscription of the Declaration was followed by  a show of Armenian films participated in GOLDEN APRICOT, after which took place the official reception  of the Embassy and a concert by Armenian performers.
2. “Armenian question” in the 57th Berlin International Film Festival
During the 57th Berlin International Film Festival took place on the February, 8-18 in 2007 “Armenian question” was presented by two films: “Stone, Time, Touch” by Canadian-Armenian Director Garine Torossian and “La Masseria delle allodole” by Taviani brothers. The first film was produced with the help of GOLDEN APRICOT and was first shown there with Garine Torossian’s live broadcast from “Radio Aync”, the film can be considered GOLDEN APRICOT’s child.
The film was included in Berlin Film Festival’s FORUM Competitive Program. The premiere of the film was on the 9th of February. The film was represented by director  Garine Torossian and the famous actress Arsinée Khanjyan who played a role in the film. By the multinational audience the film was accepted with great interest. After the show there was an exchange of ideas, Q&A, as well as a lot of Live interviews.
Thе premiere of long-expected “La Masseria delle allodole” by Taviani brothers was performed on February 14. The interest upon the film was huge, especially taking into consideration Berlin’s large Turkish community. The next day during the special screening for Media a lot of  Turkish journalists were also present. On the film premiere day in order to avoid undesirable events the organizers had taken security steps. At the premiere Karineh Ghazinyan, the Armenian ambassador of German, was present. The two-day performances of the film  rose a wave of discussions among German, European and Turkish Media.
Taviani brothers’ “La Masseria delle allodole” was invited to open the 4th Yerevan International Film Festival GOLDEN APRICOT.